bibliotek
Jag älskar bibliotek - gör du det också?
Något av det bästa vi har i Sverige är de offentligt finansierade biblioteken!
En dag när jag som vanligt klagade på tonårssonen för att han inte ätit av skollunchen så sa han; men Mamma, jag har varit på biblioteket och lånat några böcker så du har i alla fall fått någonting för dina skattepengar!
När jag själv besökte biblioteket häromdagen så låg det knappar framme på disken som jag först trodde hade med alla hjärtans dag att göra men när jag tittade närmare såg jag att det var kampanjknappar för oss som älskar bibliotek:-)
Kampanjen har naturligtvis också en egen hemsida http://www.librarylovers.se/
Det mesta av bibliotekets service, som att kunna ställa frågor till kunniga bibliotekarier, låna böcker och musik, läsa tidningar, låna dator och sitta i lugn och ro och plugga är ju helt gratis.
Det finns dock en tjänst som kostar pengar och som jag uppskattar otroligt och den får man för endast fem kronor! Det är att reservera en bok som för tillfället är utlånad, detta kan man göra hemma, välja på vilket bibliotek man vill hämta boken och sedan få ett sms eller mail när boken finns att hämta. Vilken fantastisk service!

Recent comments
2 days 9 hours ago
3 days 10 hours ago
3 days 11 hours ago
4 days 6 hours ago
6 days 10 min ago
6 days 5 hours ago
1 week 6 days ago
1 week 6 days ago
2 weeks 1 day ago
2 weeks 1 day ago