Tre månader med Mac

Min iMacNär jag först fick frågan om mina erfarenheter av att byta från PC till Mac-världen nu när jag haft datorn ett tag så tänkte jag först att det är väl egentligen ingen större skillnad men när jag funderat ett tag kom jag på att det är de många små detaljerna som tillsammans gör en så avgörande skillnad.

Att datorn är vacker och tyst är en sådan detalj, jag kan utan vidare placera den i vardagsrummet om jag så önskar, den stör varken vad gäller utseende eller fläktljud.

Jag har alltid gillat att omge mig med vackra bruksföremål, visst smakar teet godare när det hälls upp ur en vacker tekanna:-). Datorn är ju också ett bruksföremål och jag uppskattar inte bara själva datorns utseende utan också hur programmen ser ut, prova videochat med mer än en person, det ser otroligt proffsigt ut!

En mycket användbar detalj är att det går att ändra volymen med hjälp av två knappar på tangentbordet, att högtalare och mikrofon är inbyggda är också suveränt inte bara för att det blir färre sladdar och mindre damm utan också för att de verkligen finns på plats hela tiden:-).

Att slippa starta om datorn stup i kvarten är nästan ofattbart bra, den bara går och går (ungefär som en Volvo), ibland krävs omstart vid programuppdateringar men inte alltid.

Om man är flera användare så har denna dator en mycket mer praktisk (och avgjort snyggare) funktion för detta än när jag provat det på PC och du kan utan trassel dela på program men ha dina egna bilder, din egen musik osv.

Jag gillar iChat mycket bättre än msn som jag provat tidigare. Så otroligt enkelt att använda och utformat så att det ser väldigt proffsigt ut, datorns inbyggda högtalare och mikrofon är av så bra kvalité att det inte behövs något headset om man inte vill ha det av något annat skäl.

Ett annat favoritprogram har iTunes blivit, så smidigt att ha favoritmusiken i datorn och slippa byta skivor, dessutom har jag lärt mig att använda podcastingen - en av få saker som inte föll sig naturligt för en gammal pc-användare, främst för att jag inte förstod att de nedåtvända trianglarna är saker man ska klicka på.

Det finns dock ett "i" program som jag ännu inte tagit till mitt hjärta, iPhoto, nog för att jag förstår att använda det (det finns inte så mycket att inte förstå) men till Pc;n hade jag en gammal version av Adobe Fotoalbum och där har jag lagt ned mycket jobb på att tagga alla foton och att sortera dem efter olika händelser.

Allt det arbetet försvann när bilderna flyttades och till min besvikelse så kom de inte tillbaka när jag installerade en demoversion av Keyword Manager, även om jag skulle orka göra om jobbet så finns helt enkelt inte samma funktioner och jag litar inte heller på att taggarna skulle vara kvar efter nästa programuppdatering.

Jag tror att Adobe har ett helt annat tänk i hur viktigt det är för den som börjat använda dessa funktioner. Jag hade bestämt mig för att verkligen ge iPhoto en chans men är nu böjd att köpa en Mac-variant av Adobe Photoshop Album.

Som webbläsare använder jag liksom tidigare Firefox som jag gillar då det inte poppar upp en massa fönster som jag inte frågat efter och som e-postprogram Thunderbird som jag använder mest av gammal vana men också för att jag uppskattar funktionen för RSS-feed, det är otroligt praktiskt att få veta när vissa bloggar och andra sidor som man är intresserad av uppdateras.

Förmodligen borde jag väl i alla fall prova det Mail-program som följer med datorn då jag förstått att det ska kommunicera med alla andra program i datorn på ett smidigare sätt.

Eftersom jag inte använder datorn till så många olika saker så är det egentligen bara ett program till som är värt att nämna och det är NeoOffice, tack vare det programmet kan jag obehindrat skicka world- och exelfiler från jobbets pc-miljö, jobba med de här hemma och skicka tillbaks dem. Detta fungerar utan att jag behöver spara filerna på något särskilt sätt, helt fantastiskt:-).

Att lära sig använda NeoOffice var inte svårare än det är på jobbet efter en vanlig programuppdatering, det finns några små detaljer som skiljer men det kommer man snabbt underfund med. Jag använder också NeoOffice för mina egna behov, främst min budget, den kräver förstås inte ett så avancerat program men när jag nu har det i datorn så använder jag det.

God erfaring (recenssion?) :)

Abefaler også å ta en titt på disse programmene:
Adium (MSN Messenger, Yahoo! Messenger, AIM, Jabber og alle andre messengers i ett genialt lite program)
Awaken (genial liten alarmklokke som vekker deg eller lar deg sovne inn til musikk fra iTunes)
Azureus (BitTorrent, dessverre ganske tungt program)
Flip4Mac (Windows Media i QuickTime, enkelt og greit)
Opera (en genial browser som man kan tilpasse så den blir akkurat som man vil ha den)
ShakesPeer (DC++ for Mac)
Skype (er Skype)
TextMate (teksteditor for programmerere)
Toast Titanium (er for Mac det Nero er for Windows)
Transmit (FTP)
VLC (spiller alle andre lyd- og videoformater)

Jeg er også veldig glad for NeoOffice.

Og til slutt må jeg nevne Parallels og BootCamp! Med disse to kan du kjøre Windows eller Linux i tillegg til OSX på en og samme maskin, enten når du starter maskinen (Bootcamp) eller mens du er inne i OSX (Parallels). Who needs a PC :P

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • No HTML tags allowed
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 0 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.