Peak oil - när konsumtionen går upp men produktionen inte kan hänga med

Tags:
Konsumtion

Peak oil handlar inte om att oljan håller på att ta slut. Det handlar om att konsumtionen av olja stiger kraftigt parat med en allt större tveksamhet om produktionen kan hänga med.

Till de gamla industriländerna stora konsumtion av olja läggs länder som Kina och Indien. De utvecklas snabbt och står för ca 38 procent av världens befolkning.

När produktionen inte längre tillgodose konsumtionen går naturligtvis priset upp, och det är redan högt. Vad kommer att hända då?

En pessimistisk syn är att det blir krig (ekonomiskt och/eller militärt) om den olja som finns. En mer positiv syn är att det satsas ordentligt på alternativ som kan bli renare, billigare och tillgängliga för fler.

Vi har idag 65 länder i världen som producerar olja. 54 av dessa har en sjunkande oljeproduktion, de har passerat sin produktionstopp, 5 kommer att nå den inom några få år. Kvar är en handfull länder, huvudsakligen i Mellanöstern, som ska försörja resten av världen. Hela 74 procent av det senaste decenniets ökade oljekonsumtion har täckts av produktion från just Mellanöstern.

För att ge lite perspektiv på magnituden av problemet så skulle världen behöva, inte bara hitta motsvarande tio nya Saudiarabien under de kommande 20-25 åren, utan dessutom sätta dem i produktion. -- Peak oil - oundviklig, men när? - Miljöpartiet de Gröna

Läs mer i dessa artiklar:
* What Does Peak Oil Look Like? - WorldChanging
* Peak Oil: the next big thing. (Part One.) || kuro5hin.org
* Hubbert peak - Wikipedia

Comments

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • No HTML tags allowed
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 0 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.