NavigationRecent blog postsRecent comments
Link tipsOhmynews
WorldChanging
|
Rolig leksak!Jag har redan fått min för jag behöver bara en 8 GB sa en kollega en dag vid morgonkaffet, jag behöver ingen alls så jag tyckte att jag likaväl kunde beställa en 16 GB sa jag. Vad kan det då vara som gör att en yngre man och en medelålders kvinna plötsligt får ett gemensamt samtalsämne vid kaffebordet? Jo, naturligtvis iPhonen! I fredags kom så den efterlängtade telefonen och det var dags att säga ajö till den gamla nokian med kontantkort som fungerat bra i många år och väl fyllt mina behov som hittills bara bestått i att ringa och sms;a. Nu har redan en vecka gått och en hel del tid har ägnats åt denna nya pryl, plötsligt tycker jag att jag faktiskt har behov av att läsa min e-post, surfa och använda iChat även när jag inte är hemma! Det mesta jag hunnit prova har varit lätt att lära och jag gillar den stora tydliga skärmen väldigt bra, ljudet är också bra, kul att man kan synkronisera utvalda album i iPhoto och visa bilderna på den fina skärmen. Lika bra blir inte bilderna man tar med iPhonen men jag är väldigt imponerad över att de dyker upp i iPhoto av sig själva. Funderade en dag när jag cyklade hem från jobbet hur jag skulle få in de bilder jag tagit med telefonen i datorn men direkt jag stoppade i kabeln i datorn så fanns de där, smidigt:-). Tangentbordet har hittills varit mitt stora problem, jag blir inte överens med knapparna utan trycker hela tiden på fel bokstav, byter rad av misstag och klickar på sänd av misstag. Förmodligen handlar det bara om övning och övning blir det för den är väldigt rolig att använda! |
SyndicateUser login |
Har du märkt att iPhone är
Har du märkt att iPhone är rätt duktig på att korrigera det du skriver? Tror den gör gissningar utifrån vilka bokstäver som ligger nära varandra på skrivbordet. Den är också rätt bra på att stoppa in åäö på rätt ställe fast man skriver a och o.
Korrigering
Ja, det fungerar rätt bra men ibland blir det fel när man trycker mellanslag för att man faktiskt vill ha mellanslag och inte för att man vill ha det föreslagna ordet. Förstoringsglaset som man kan få upp om man vill gå in och ändra i ett ord efteråt är väldigt finurligt:-)
Post new comment