Extern säkerhetskopiering med Amazon S3 och Jungle Disk

JungleDisk for Amazon S3Säkerhetskopiering av ens data är viktigt. Hårddisk-krascher, stöld, brand etc. händer för eller senare.

För min data har jag i flera år använt två separata system för säkerhetskopiering. En mer eller mindre daglig arbetskopia till externa hårddiskar. Detta är exakta kloner av datorernas interna hårddiskar som man vid behov också kan starta ifrån.

Den andra säkerhetskopieringen omfattar endast dokument, bilder, e-post etc. Den har gjorts till CD-R och numera DVD-R ungefär varje vecka och lagts i bankfack. På prov har jag nu börjat göra denna säkerhetskopiering till Amazon S3 med Jungle Disk istället och det ser ut att fungera riktigt bra.

Det finns en lång rad olika program som kan prata med Amazon S3 och Amazon erbjuder ett API så man kan bygga sitt eget i valfritt språk. När jag tittade runt kom jag fram till att Jungle Disk passade mina behov bäst.

Jungle Disk finns för Linux, Mac OS X och Windows. Det sparar filerna i ett eget format men har lyckligtvis lagt ut koden för att läsa det under GPL. Såväl trafik som filer kan krypteras med SSL respektive AES. Programmet kostar US$20 (knappt 130 kr just nu). De säljer också en plus-tjänst för US $1 per månad.

Avgiften för trafik och lagringsutrymme betalar man direkt till Amazon. Man betalar exakt för det man använder enligt en helt rörlig tariff. Jag har ca 4 GB med data och med trafik-avgifter etc. blir min årkostnad troligen ca US $15 (knappt 100 kr just nu). Inte mycket att bråka om med andra ord.

Det tog en kväll och en natt att ladda upp allt via Internet. Framöver behöver jag bara ladda upp nya och ändrade filer så det kommer att gå väsentligt snabbare.

Det finna flera företag som säljer diskutrymme online men de är alla dyrare och Amazon S3 verkar ha ett gått rykte. Amazon är också ett företag jag tror man kan räkna med finns kvar ett tag.

För den som vill kontrollera och utforska sin S3 tjänst lite mer rekommenderar jag Amazon S3 Firefox Organizer(S3Fox).

Reply

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • No HTML tags allowed
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 0 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.